b_290_190_16777215_00_images_ruzne_P1050784.JPG

Pohled účastnice akce Terezie Mléčkové

 

Ve dnech 25. - 29. září jsme se zúčastnily Mezinárodních dnů setkávání ve Frankfurtu nad Mohanem, uspořádaných s motem: "Já jsem cesta" - být na cestě, setkávat se, spojovat se." Za naše gymnázium jsme jely čtyři: Dorota Samková, Anička Pazderová, paní učitelka Miroslava Kurucová a já.

Cestovaly jsme autobusem společně se zástupci dalších tří církevních gymnázií z olomoucké arcidiecéze, skupinou mládeže z Prahy a s velkou skupinou studentů z církevního gymnázia z Košic. Každá skupina přivážela do Frankfurtu symbol, který charakterizuje jejich zemi. My jsme vybraly obraz sv. Cyrila a Metoděje, který zhotovili studenti prostějovského gymnázia. Po příjezdu do Frankfurtu jsme byli rozděleni do našich hostitelských rodin. Večer jsme se sešli na společné večeři, po které následoval seznamovací večer.    

Druhý den jsme si mohli vybrat sociální zařízení, do kterého bychom se rádi podívali. Zvolily jsme Monntessori školku a školu. Byl to pro mě velký zážitek, protože jsem si dlouho přála do takovéto školy jít. Odpoledne na nás čekala vyjížďka se seniory na lodi po řece Mohanu. Během plavby jsme zpívali různé písně a všem se to moc líbilo. Večer se uskutečnil „Evropský parlament mládeže“, při němž jsme diskutovali na téma: Svobodný trh pro lidskost“ - v pohledu mladých z různých částí Evropy. Při večerní modlitbě jsme pak představily naši českomoravskou skupinu. Předložily jsme velký obraz Cyrila a Metoděje, vysvětlily jsme, proč jsme právě je zvolily za symbol naší země a zazpívaly hymnu Velehradu.

Třetí den jsme byli pozváni na výlet do vinařské oblasti podél Rýna. Viděli jsme nádherný klášter v Rüdesheim, ve kterém působila legendární léčitelka svatá Hildegarda. Odpoledne jsme se vrátili zpět do Franfurtu na návštěvu radnice, kde nás velmi mile přivítali. Večer jsme se zúčastnili slavnostní mše v císařském dómě.

Posledním dnem byla sobota, kdy jsme dopoledne absolvovali slavnostní mši s limburským biskupem van Elstem a s velkým množstvím kněží. Odpoledne jsme měli volný čas, který jsme mohli trávit s našimi hostitelskými rodinami. Někteří jeli na výlet, jiní do centra Frankfurtu. Den jsme pak zakončili účastí na slavnostním koncertě několika hudebních skupin, který uspořádali naši hostitelé.

A byla zde neděle - den loučení. Po ranní mši s požehnáním na cestu jsme se rozloučily s našimi hostiteli, kteří se o nás starali opravdu vzorně. Pak už následovala dlouhá a úmorná cesta domů.

Když hodnotím naši účast na této akci, tak mohu říct, že jsme zde navázaly nová přátelství a získaly nové pohledy na otázky života mladých v různých částech Evropy.

Terka Mléčková

Classis - kompletní studijní agenda Dům dětí a mládeže CGNR Německý řád nfehLMS

Fakultní škola

logo UP
FaF UK
logo UP