Po stopách Jana Amose

Velké zážitky v Holandsku

V neděli 11. září se vybraní žáci vyššího gymnázia vypravili spolu s paní učitelkou Svítkovou, Padrtovou a panem učitelem Moláčkem na dlouho očekáváný zájezd do Nizozemí. V rámci projektu Erasmus+ se mimo jiné vydali i po stopách učitele národů Jana Amose Komenského.

První den naší holandské cesty jsme zavítali do delfinária v Harderwijku, kde nás ohromili cvičení tuleni a delfíni. V odpoledních hodinách jsme dorazili do partnerského města Olomouce - Veenendaalu, kde jsme byli přijati samotným starostou města.

Úterní dopoledne jsme díky unikátní šanci mohli zažít výuku na partnerské škole Ichthus College Veenendaal. Pro mnohé to byl obrovský zážitek. Místní studenti nás provedli školou a pozvali do vyučování. Na návštěvu do zahraniční školy se člověk jen tak nedostane, a tak jsme si všichni užívali této vzácné chvíle. Někteří žáci se také setkali se svými partnery z jarního výměnného pobytu. Odpoledne jsme se vypravili do malebného městečka Naardenu, ve kterém jsme si prohlédli muzeum a pamětní místnost s hrobem Jana Amose Komenského.

Ve středu byl na programu Rotterdam. Na lodi jsme obepluli přístav, obdivovali moderní zástavbu v centru a vyjeli na 185 metrů vysokou věž Euromast.

Ve čtvrtek jsme zavítali do Den Haagu. Prohlédli jsme si královský palác, budovy parlamentu a historické centrum. Odpoledne nás ohromily zmenšeniny nizozemských pamětihodností v Madurodamu. Den Haag leží přímo u moře, a tak jsme si nenechali ujít možnost projít se po zdejších dlouhých písčitých plážích a nadýchat se mořského vzduchu.

Poslední den naší cesty patřil Amsterdamu. Ráno jsme se projeli místními spletitými kanály. Nevynechali jsme ani světoznámé muzeum Van Gogha.

Celý týden neskutečně rychle utekl. Velmi nám pomohlo to, že jsme byli celou dobu ubytovaní v jednom kempu, a tak jsme se nemuseli každý den balit a stěhovat. Večery jsme trávili povídáním, vařením nebo procházkami po okolní přírodě. Myslím si, že na tento zájezd mnoho z nás nezapomene. Byl to velký zážitek nejen pro žáky, ale i pro nás učitele, strávit společně skoro celý týden. Velký dík patří paní učitelce Svítkové, která věnovala mnoho času k přípravě této nevšední cesty.

J. Moláček